Prevoz pokojnika iz Njemačke u Bosnu i Hercegovinu

Sve informacije vezane za prevoz umrlih iz Njemačke u Bosnu i Hercegovinu (BiH). Informacije o potrebnoj dokumentaciji, izračun cijene prevoza, informacije o ostalim troškovima.

COVID-19 pandemija nije zaustavila međunarodni transport posmrtnih ostataka. Više detalja

Prevoz umrlih iz Njemačke u Bosnu i Hercegovinu

 

Prevoz umrlih iz Njemačke u Bosnu i HercegovinuVećina Bosanaca i Hercegovaca koji žive i rade u SR Njemačkoj planiraju penziju i starost provesti u domovini. Međutim, čovjek ne može nikada isplanirati sve i nesreće se dešavaju. Tada najmanje što porodica preminulog može da uradi jeste da preveze i sahrani pokojnika u BiH.

Bez obzira na to da li ste tokom godina u Njemačkoj stekli status državljanjina ili ne, prevoz umrlog iz Njemačke u BiH zahtijeva kontakt sa Konzulatom BiH u Njemačkoj, kao i kontakt sa lokalnim vlastima u BiH. Smrt bliske osobe je situacija teška sama po sebi, i dodatna birokratija i administracija mogu ju samo učiniti još težom.

Zato vam mi dajemo pregled procedure i potrebne dokumentacije da biste što jednostavnije organizovali prevoz umrlih iz Njemačke u Bosnu i Hercegovinu.

Evo kako izgleda procedura dobijanja sprovodnice za međunarodni prevoz posmrtnih ostataka državljana BiH. Sprovodnica je međunarodni dokument koji izdaje Konzularno predstavništvo Bosne i Hercegovine u SR Njemačkoj, koji je neophodan za prijevoz umrlih lica kroz zemlje EU. Bosna i Hercegovina trenutno ima četiri konzularna predstavništva u Njemačkoj, sa sjedištima u Berlinu (Ambasada BiH u Njemačkoj), Frankfurtu (konzulat), Münchenu (konzulat) i Stuttgartu (konzulat.)

Dokumenti za međunarodni prevoz pokojnika iz Njemačke u BiH

Ako ćete vi lično pribavljati svu potrebnu dokumentaciju, trebaće vam i dokumenti iz Bosne i Hercegovine i iz Njemačke.

Iz BiH vam treba samo potrvrda o osiguranom grobnom mjestu.

  • To može biti ili dokaz o kupovini grobnog mjesta u BiH ili potvrda da je grobno mjesto rezervisano koju vam izdaje pokopno preduzeće. 

U Njemačkoj, član porodice koji organizuje pokop treba da obezbjedi:

  • Identifikacioni dokument umrle osobe – to može biti pasoš, lična karta, uvjerenje o državljanstvu BiH ili rodni list, i 
  • Izvještaj mrtvozornika – ljekara koji je utvrdio smrt (Todesbescheinigung)

S obzirom da se radi o međunarodnom transportu umrlog lica, medicinska umrlica na kojoj je naveden tačan uzrok smrti, na latinskom (Todesbescheinigung) je neophodna. Ukoliko je pokojnik umro u bolnici, troškovi izdavanja su oko 80,00 Euro, dok je osnovna tarifa za izdavanje umrlice od strane ljekara koji je utvrdio smrt 33.51 Euro. Medicinska umrlica sa tačno navedenim uzrokom smrti je posebno bitna u slučajevima kada je pokojnik umro od zarazne bolesti.

S ovim dokumentima onda idete da izvadite prvo međunarodni izvod iz matične knjige umrlih (10,00 Euro) a zatim i transportni pasoš za umrla lica (Leichenpass). Ove dokumente izdaje lokalna vlast SR Njemačke u mjestu u kojem vam je prijavljen boravak. 

Da biste aplicirali za Lechenpass potrebno je priložiti:

  • Međunarodni izvod iz matične knjige umrlih, kao i
  • Potvrdu od strane pogrebnika da je tijelo čuvano u odgovarajućim uslovima

S obzirom da izdavanje Leichenpassa zavisi od toga da li je lice umrlo u bolnici ili u kući, kao i da li je smrt nastupila uslijed zarazne bolesti, cijena varira od 15,00 – 50,00 Euro. 

Postupak izdavanja se može završava isti dan, osim u slučaju kada je potrebno nabaviti i izvještaj mrtvozornika (obično u slučajevima kada se radi o nasilnoj smrti ili smrti uslijed zarazne bolesti).

Isto tako, ako se radi o ekshumaciji prethodno umrlog lica kako bi se prevezlo i pokopalo u Bosni i Hercegovini, mora se ponovo dobiti potvrda mrtvozornika, pa izvaditi Leichenpass. Treba imati na umu da ukoliko je osoba umrla od zarazne bolesti izdavanje ovog pasoša može biti odbijeno zbog Njemačkih zakona.

Kada se prikupe svi dokumenti koje izdaju organi SR Njemačke, onda ide u konzulat i popuni zahtijev za izdavanje sprovodnice. Ovo je glavni dokument koji prevoznik nosi sa sobom i pokazuje na graničnom prelazu. Jedina razlika koja postoji u proceduri za izdavanje sprovodnice između Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko Distrikta je bitna kada se radi o međunarodnom prevozu umrlog koji nije državljanin BiH, ili ako se radi o prevozu ekshumiranih ostataka lica koje je umrlo od zarazne bolesti. U tim slučaju, portebno je ispuniti zahtjev na odgovarajućem formularu koji je dostupan u Konzulatu BiH u Njemačkoj. 

Konzularna predstavništva BiH u Njemačkoj izdavanje sprovodnice naplaćuju 26,00 Euro a pri tom treba imati u vidu i da je taksa za ovjeru potpisa na punomoći iznosi 11,00 Euro.

Kada je potrebno kontaktirati pogrebnika

Pošto je u pitanju međunarodni prevoz pokojnika u Bosnu, važan dio zahtjeva popunjava prevoznik koji je ovlašten za međunarodni prevoz pokojnika. Oni moraju obezbjediti informacije o vozaču i vozilu, kao i na koje granične prelaze će ići. Konzulat onda obavjesti taj granični prelaz da ubrza proceduru prolaza. Isto tako, za izdavanje Leichenpassa potrbno je dokazati da je pogrebnik ovlašten za međunarodni prevoz.

Još jedna stvar koju trebate imati na umu jeste da je će trebati uskladiti vrijeme potrebno da se organizuje pokop sa procedurom nabavljanja dokumentacije i samog transporta. Ovo sve može postati jako komplikovano ukoliko jedno pogrebno društvo organizuje pokop, a drugo međunarodni prevoz. Isto tako, potrebno je biti u u kontaktu sa Konzulatom BiH u Njemačkoj kako bi oni mogli blagovremeno obavijestiti granične prelaze o transportu.

S obzirom da za prevoz pokojnika iz Njemačke treba i dosta dokumenata i svakako se mora kontaktirati pogrebno preduzeće u BiH, dosta ljudi se odluči da opunomoći predstavnika pogrebnog udruženja da obavi ovaj administrativni dio umjesto njih. U tom slučaju je najbolje prvo kontaktirati prevoznika i otići s njim u Konzulat BiH da se izvadi punomoć, a onda pogrebnik, u dosta slučajeva, može da riješi  ostalo ili da vas barem uputi u detalje. Pogrebnici koji nude ovu uslugu obično troškove uračunavaju u cijenu pređenog kilometra, ili untar ukupnih troškova sahrane.

To košta više, ali i ubrzava stavri jer obično tada konzulat izdaje sprovodnicu u roku od 24 sata. Čekanje je nešto duže kada se radi o pokojniku koji više nije državljanin BiH jer onda Konzulat BiH mora kontaktirati opštinske vlasti u Federaciji BiH ili Republici Srpskoj kako bi ih obavjestili o transportu i dobili dozvolu za ukop pokojnika u BiH.

Koliko košta prevoz umrlih iz Njemačke u Bosnu i Hercegovinu

Većina pokopnih društava iz BiH koja se bavi međunarodnim prevozom umrlih cijenu obračunava po pređenom kilometru. Cijene variraju od 0.8 -1.10 konvertibilnih maraka po kilometru i računaju se za oba pravca koje pogrebnik mora prijeći. Pored ovog, u cijenu treba uračunati i troškove transportnog kovčega, koje neki prevoznici obezbjeđuju besplatno, dok drugi naplaćuju.

Pogrebno društvo  u Njemačkoj -mora balzamovati tijelo i pripremiti ga za transport, kao i izdati certifikat – to košta oko 300,00 Euro (osnovni limeni i drveni sanduk, osnovna oprema sanduka, oblačenje/ šminkanje pokojnika.) Ukoliko je pokojnik umro u bolnici, bolnica naplaćuje troškove čuvanja tijela (80,00 Euro, u zavisnosti od trajanja) dok je u slučajevima kada je pokojnik umro u kući potrebno organizovati smještaj tijela u mrtvačnici, kao i odgovarajuću pripremu tijela za transport. 

Saznajte više detalja o cijenama prevoza umrlih iz Njemačkoj u Bosnu i Hercegovinu. Unesite svoje polazište i odredište kako biste dobili okvirni predračun.