Prevoz umrlih iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu

Sve informacije vezane uz prevoz umrle osobe iz Hrvatske u Bosne i Hercegovinu (BiH). Informacije o potrebnoj dokumentaciji, izračun cijene prevoza, informacije o ostalim troškovima.

COVID-19 pandemija nije zaustavila međunarodni transport posmrtnih ostataka. Više detalja

Prevoz pokojnika iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu

 

Prevoz pokojnika iz Hrvatske u BiHBosance i Hercegovce koji žive i rade u Hrvatskoj, ili su u Republici Hrvarskoj samo u posjeti – bilo na moru ili na liječenju, u slučaju smrti bliske osobe mogu se naći u popriličnoj nevolji kada žele pokojnika vratiti u BiH na ukop. Sama daljina je manji problem, birokratija i količina dokumentacije potrebna za prevoz posmrtnih ostataka iz R. Hrvatske u BiH neminovno zahtijevaju pomoć ovlaštenog pogrebnog društva.

Evo i zašto.

Da bi posmrtni ostaci bili prevezeni preko granice BiH, a u skladu sa članom 35. Pravilnika o načinu obavljanja graničnih provjera („Službeni glasnik BiH“, br. 103/14), na granici je potrebno imati sprovodnicu izdatu u konzularnom predstavništvu BiH u Hrvatskoj, sa sjedištem u Zagrebu. Bez obzira na geografsku blizinu i na posebnu povezanost dvaju susjednih država, zasada ne postoje konzularna predstavništva BiH u drugim gradovima Hrvatske, a dokumenti i zahtijev za izdavanje sprovodnice se moraju predati ili lično, ili to mora uraditi ovlašteni pogrebnik.

Dokumenti koji vam trebaju za izdavanje sprovodnice

Uz zahtijev za izdavanje sprovodnice koji se dobija u Ambasadi BiH u Hrvatskoj (Pantovčak 162 A), potrebno je priložiti i:

  1. Izvod iz matične knjige umrlih na međunarodnom obrascu (izdaje ju opšrinska ili gradska služba u Hrvatskoj),
  2. Potvrdu ljekara-patologa o smrti s jasnom naznakom uzroka smrti koja potvrđuje da smrt nije nastupila uslijed zaraznej bolesti,
  3. Dokaz o državljanstvu preminule osobe,
  4. Pasoš preminule osobe, ili rodni list sa uvjerenjem o državljanstvu BiH,
  5. Odobrenje (potvrda) za prenos umrle osobe koju izdaje lokalna sanitarna inspekcija,
  6. Potvrdu o obezbjeđenom ukopnom mjestu na groblju ili mezarju u BiH
  7. Podaci o pogrebnom poduzeću i pogrebniku ovlaštenom za međunarodni transport posmrtnih ostataka koji uključuju: lične podatke vozača, registarske oznake vozila; ako će u vozilu koje će prevoziti tijelo preminule osobe biti i netko od rodbine preminuloga, potrebni su i njegovi podaci: ako će se koristiti avionski transport, potrebni su podaci o broju leta, aviokompaniji i aerodromu na koji će sletiti, odnosno prevoznom sredstvu na koji će prijevoz tijela preminule osobe biti nastavljen i podatke o graničnim prijelazima te tko će tijelo preuzeti.
  8. Potvrdu o uplaćenoj taksi za izdavanje sprovodnice koja iznosi 200,00 Kn

Troškovi izdavanja pojedinačnih dokumenata kreću se od 24,00 Kn za smrtni list do 40,00 Kn za međunarodni izvod iz matične knjige umrlih do oko 50,00 Kn za potvrdu sanitarne ispekcije.

Ukoliko se radi ekshumnacija prethodno pokopanih posmrtnih ostataka i procedura je nešto duža jer Ambasada BiH nakon podnijetog zahtijeva za izdavanje sprovodnice mora dobiti dozvolu za ukop od lokalnih vlasti u BiH, a i troškovi su monogo veći jer sama procedura iskopa košta od 850,00 – 1200 Kn.

Koliko košta prevoz pokojnika iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu

Profesionalna pogrebna preduzeća koja su ovlaštena za međunarodni prevoz posmrtnih ostataka cijenu transporta određuju prema pređenom kilometru (od 5,00 do 10, 00 Kn po pređenom kilometru.) vKako smo već spomenuli, iako izgleda da daljina nije problem kada se radi o transportu posmrtnih ostataka iz Hrvatske u BiH, to i nije baš tako.

Ako je smrt nastupila npr. U Splitu, a pokojnik treba biti sahranjen u Hercegovini obično se radi o daljinama od stotinjak kilometara međutim ova daljina postaje mnogostruko veća kada se uračuna da je potrebno prvo otići do Zagreba i Ambasade BiH po sprovodnicu bez koje prelazak granice nije moguć.

S obzirom na količinu potrebne dokumentacije kao i na udaljenost, posebnu teškoću može predstavljati i planiranje ukopa. Nikad se zasigurno ne može znati koja od nekoliko službi može zakasniti sa izdavanjem potrebne dokumentacije, ili kolike će gužve biti na graničnom prelazu tako da treba ostaviti dovoljno prostora i računati na teškoće.

Osim troškova transporta, potrebno je uračunati i osnovne troškove opremanja pokojnika u koje spadaju oblačenje, osnovna pogrebna oprema i limeno-drveni kovčeg. Ovi troškovi mogu nadodati i do dodatnih 1000 Kn. Pogrebna preduzeća u dosta slučajeva nude pomoć oko prikupljanja dokumentacije ili čitav proces obavljaju sami, ali trebate imati u vidu da iako možda nisu uračunati direktno u cijenu, postoji mogućnost da vam se i ova usluga naplati kroz pređenu kilometražu.

Izračunajte tačnu cijenu prevoza pokojnika iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu. Unesite svoju polazišnu i odredišnu lokaciju ovdje.