Prevoz pokojnika iz inozemstva u Bosnu i Hercegovinu
Procedura izdavanja sprovodnice i dokumenti potrebni za međunarodni transport posmrtnih ostataka
COVID-19 pandemija nije zaustavila međunarodni transport posmrtnih ostataka. Više detalja
Procedura izdavanja sprovodnice u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH
Spisak dokumenata potrebnih prije nego odete u konzulat BiH
Pored zahtjeva za izdavanje sprovodnice koji dobijate u konzularnom predstavništvu BiH, trebaće vam i slijedeći dokumenti:
- Važeća BiH isprava sa slikom umrlog lica (lična karta ili pasoš) ili rodni list i uvjerenje o državljanstvu BiH umrlog lica
- Međunarodni Izvod iz matične knjige umrlih koje izdaje zemlja domaćin
- Potvrda od strane liječnika-mrtvozvornika koji je ustanovio smrt sa jasno navedenim uzrokom smrti (koji potvrđuje da smrt nije nastupila uslijed zarazne bolesti)
- Potvrda o osiguranom ukopnom mjestu BiH (potvrda o kupovini ili rezervaciji grobnog mjesta na groblju ili mezarju u BiH)
- Međunarodna transportna dozvola za posmrtne ostatke koju izdaje zemlja-domaćin (Leichenpass, Laissez-passe mortuaire)
- Identifikacioni podaci o vozilu, vozaču i mjestu prelaska granice u BiH, kao i o osobama u pratnji posmrtnih ostataka
- Dokaz o uplati konzularne takse koja iznosi 26,00 Euro
Uz ovjerenu punomoć za predstavnika pogrebnog preduzeća, on može preuzeti proces pribavljanja dokumentacije umjesto vas.
Koliko traje procedura izdavanja sprovodnice
Ukoliko su ambasadi BiH predočeni svi potrebni dokumanti, sprovodnica se izdaje u toku istog dana, a sprovodnica se uglavnom izdaje i nakon završenog rada sa strankama (od 09,00 do 13,00). Radno vrijeme diplomatsko-konzularnih prestavništava Bih u inozemstvu je od od 9-17 časova, što trebate imati na umu jer je uglavnom potrebno u isto vrijeme pribaviti dokumente iz nekoliko različitih institucija.
Poseban postupak kod izdavanja sprovodnice se vodi ukoliko je smrt nastupila kao posljedica zarazne bolesti. Tada diplomatsko-konzularno predstavništvo BiH u inostranstvo mora pribaviti saglasnost za ukop od lokalnih vlasti u Federaciji BiH, Republici Srpskoj ili u Brčko Distriktu. Sličnu dozvolu od lokalnih BiH vlasti konzulat mora pribaviti i u slučaju kada se radi o međunarodnom prevozu ekshumiranih posmrtnih ostataka. U ovim slučajevoma na izdavanje sprovodnice se čeka oko 2-3 dana, u zavisnosti od slučaja.
Ukoliko se radi o nasilnoj smrti procedura izdavanja sprovodnice traje koliko traje postupak utvrdivanja uzroka smrti u zemlji prijema i DKP izdajo sprovodaicu kada nadležni organi zemlje domaćina izdaju potrebna dokumenta za prenos posmrtnihh ostataka iz inostrsnstva u BiH.
Kome se obratiti za pomoć
U dosta slučajeva porodice koje žele prevesti posmrtne ostatke na ukop u Bosnu i Hercegovinu se za pomoć obrađaju pogrebnim preduzećima kja su ovlaštena za međunarodni prevoz umrlih. Iako većinu dokumenata možete skupiti i sami, zbog sahrane a nekad i zbog propisa u zemlji domaćina (Holandija, Francuska) koji zahtijevu sahranu u roku od 6 dana, dokumente je potrebno skupiti što prije i dostaviti u konzularno predstavništvo BiH. Neko ko je već upoznat sa pocedurama i poznaje običaje i jezik zemlje domaćina to može uraditi mnogo efikasnije.
Konzularna prestavništva BiH u inostranstvu su vam dostupna telefonski i mogu vas uputiti na lokalne institucije, kao i na lincencirane pogrebnike za međunarodni prevoz umrlih. Međutim, trebate isto tako imati na umu da birokratske procedure uvjek mogu trajati duže nego što je planirano, tako da ostavite dovoljno vremena za planiranje sahrane.
Unesite Vaše trenutno prebivalište i mjesto sahrane u Bosni i Hercegovini za detaljniji predračun cijene troškova prevoza posmrtnih ostataka na ukop u BiH.